Dlaczego niby-tygodnik?

Niby-tygodnik jest blogiem założonym jako wyraz szacunku dla postaci i dokonań Zygmunta Mycielskiego (1907-1987), kompozytora i krytyka, redaktora „Ruchu Muzycznego” w latach 1946-1948 oraz 1957-1968. Osoby nie tylko o bystrym i wnikliwym sądzie oraz znakomitym piórze, lecz przede wszystkim człowieka o wielkim autorytecie moralnym, którego bezinteresowna i bezkompromisowa postawa była wręcz heroiczna.

Z prowadzonego od lat 50. dziennika (ze względu na swoją nieregularność nazywanego w latach 1970-1987 niby-dziennikiem) dowiadujemy się o codziennych zmaganiach kompozytora, który – przy całym szerokim spektrum prowadzonych przez siebie działań – nieustannie zarzuca sobie lenistwo, marnowanie czasu i zajmowanie się błahymi rzeczami.

Postać Zygmunta Mycielskiego nieustannie mnie inspiruje do tego, żeby być lepszym autorem i lepszym człowiekiem. Chciałbym być równie bezkompromisowy i niezależny w sądach i opiniach, jednocześnie zawsze zachowując życzliwość i wysoką kulturę wobec drugiego człowieka.

Ponieważ niektóre formy będą powracać na blogu w cyklu okołotygodniowym, postanowiłem w nawiązaniu do Niby-dziennika nazwać go Niby-tygodnikiem.

Krzysztof Stefański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *